Bonding zębów to popularny zabieg, na który decyduje się wielu pacjentów. Czym jest bonding, jakie są jego korzyści, kiedy można wykonać zabieg i jakie są przeciwwskazania do wykonania go? W poniższym artykule odpowiemy sobie na te pytania.
Co to jest bonding zębów?
Bonding to termin odnoszący się do metod estetycznej rekonstrukcji zębów. Nieinwazyjna metoda odbudowania zębów to zabieg polegający na nałożeniu na zęba specjalnego materiału kompozytowego. Materiałem kompozytowym jest żywica kompozytowa, a cały zabieg ma na celu przede wszystkim poprawę wyglądu zębów poprzez ich odbudowę. Zabieg bondingu może pomóc w zamknięciu szpar pomiędzy zębami, naprawę ubytków, uszkodzeń, a nawet pęknięć czy przebarwień zębów.
Bonding jest chętnie wykonywanym zabiegiem, który często staje się alternatywą dla zabiegu wykonania licówek porcelanowych. Metoda odbudowy zębów, jaką jest bonding cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów z kilku powodów, o których opowiemy sobie w dalszej części artykułu.
Jakie są korzyści z wykonania bondingu?
Korzyściami bondingu stomatologicznego to przede wszystkim znacząca poprawa estetyki uśmiechu. Bonding to nie tylko szybki i skuteczny sposób na poprawę wyglądu zębów, ale również zabieg mało inwazyjny, pozwalający zachować maksymalną ilość naturalnego zęba. Bonding to zabieg wpływający na estetyczny uśmiech, dlatego jest tak ceniony przez pacjentów, którym zabieg bondingu znacząco poprawia samopoczucie i buduje pewność siebie. Ładny uśmiech to w końcu nasza wizytówka. Wiele osób zmaga się z problemami zębów takimi jak przebarwienia, uszkodzenia, pęknięcia, kształt zębów (w tym widoczne szpary pomiędzy zębami). Odbudowa zębów metodą bondingu jest często dla nich zbawienna, jako że metoda ta nie wymaga długiego czasu i dużych nakładów finansowych.
Bonding to stosunkowo niedrogi zabieg, zwłaszcza w porównaniu z innymi metodami stomatologii estetycznej (licówki, korony). Dzięki temu bonding staje się bardziej dostępny dla większości pacjentów, a lekarze dentyści posiadający umiejętności wykonywania nieinwazyjnej odbudowy zębów są cenieni na rynku.
Jedną z korzyści bondingu jest również to, że materiał kompozytowy, który jest stosowany w tym zabiegu, może być dopasowany kolorem do naturalnych zębów pacjenta. Dzięki temu zęby prezentują się nie tylko pięknie, ale również naturalnie.
Kiedy można wykonać zabieg?
Zabieg bondingu polecany jest dla pacjentów, którzy chcą poprawić wygląd swoich zębów w szybki i nieinwazyjny sposób. Bonding często wykonywany jest w przypadku uszczerbków zęba takich jak zniekształcenie czy złamanie korony. Bonding to również skuteczna metoda na usuwanie przebarwień – materiał kompozytowy może zostać dobrany tak, by pasował do naturalnego koloru zębów pacjenta, dzięki czemu efekt będzie bardzo naturalny i schludny.
Bonding można wykonać w różnych sytuacjach, ale do najczęstszych zalicza się przede wszystkim, kiedy pacjent potrzebuje:
Naprawić złamany, pęknięty lub ukruszony ząb.
Zamknąć szpary między zębami, szczególnie w przednim odcinku, co znacząco poprawia estetykę uśmiechu.
Poprawić kolor zębów, zwłaszcza w kontekście przebarwień lub plam na zębach, których nie da się usunąć za pomocą tradycyjnych metod wybielania.
Zmienić kształt zęba, kiedy zęby są np. za krótkie, nierówne lub mają nieregularne brzegi.
Wypełnić ubytki próchnicowe, które mogły powstać w wyniku próchnicy.
Bonding to świetna alternatywa licówek, dlatego wielu pacjentów jest zainteresowanych zabiegiem. Bonding zapewnia wiele korzyści i może być dobrym zamiennikiem licówek, zwłaszcza kiedy zęby nie są gotowe na bardziej inwazyjne zabiegi, a sam koszt zabiegu znacząco przekracza możliwości pacjenta. Bonding może być mniej kosztowną i mniej inwazyjną alternatywą.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
Warto wiedzieć, że nie każdy pacjent nadaje się do zabiegu bondingu. Najczęstszymi przeciwwskazaniami, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegów to między innymi:
Zbyt znaczne ubytki i uszkodzenia zębów – Jeśli pacjent ma znaczące ubytki lub poważnie uszkodzone zęby, bonding może nie być wskazany, a proponowanym zabiegiem mogą się okazać licówki porcelanowe.
Poważne przebarwienia zębów – Jeśli zęby pacjenta są silnie przebarwione, bonding może okazać się niewystarczająco skuteczny. W przypadku silnie przebarwionych zębów znacznie lepiej mogą sobie poradzić wówczas licówki.
Znaczące problemy zgryzowe – Jeśli pacjent boryka się z problemami zgryzowymi, takimi jak np. nadmierne nachodzenie zębów, bonding może nie być zbyt trwałym dla niego rozwiązaniem.
Bonding jest możliwy do wykonania wyłącznie na zdrowych zębach. Największym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu bondingu jest obecność zmian próchniczych, choroby dziąseł i przyzębia.
Podsumowanie
Co jeszcze warto wiedzieć o bondingu zębów? Bonding zębów to cieszący się popularnością zabieg stomatologii estetycznej, który wymaga od dentysty wiedzy i zdolności manualnych. Odpowiednie szkolenia z bondingu zębów może umożliwić lekarzowi dentyście oferowanie tego zabiegu w swoim gabinecie stomatologicznym.
Comments