Nie każdy może z początku skojarzyć znaczenie nazwy endodoncji, bo określenie to jest często nazywane w inny sposób. Endodoncja może być inaczej nazywana leczeniem kanałowym, jako że ten zabieg jest zabiegiem najczęściej wykonywanym w tym obszarze stomatologii. Leczenie kanałowe natomiast z pewnością jest nazwą znaną dla większości pacjentów.
Endodoncja – co to jest?
Endodoncja to jeden z działów stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz zapobieganiem chorobom miazgi zęba, a także tkanek okołowierzchołkowych. Miazga zęba to natomiast miękka tkanka, która znajduje się wewnątrz zęba. Miazga zęba odgrywa bardzo ważną rolę w jego rozwoju i funkcjonowaniu. Składa się ona z nerwów, tkanki łącznej i naczyń krwionośnych, a znajduje się w centralnej części zęba, w komorze zęba oraz w kanałach korzeniowych. W przypadku kiedy dochodzi do uszkodzenia lub zakażenia miazgi, może być konieczne podjęcie leczenia kanałowego, aby uratować ząb i zapobiec jego usunięciu.
Co może zaszkodzić miazdze zębowej?
Miazga zębowa może zostać uszkodzona lub może rozwinąć się w niej stan zapalny. Najczęściej przyczyną takiego zapalenia jest próchnica, lecz miazga może zostać również uszkodzona wskutek złamania lub w następstwie urazu zęba. Odsłonięta miazga zębowa jest wówczas narażona na działanie bakterii jamy ustnej, tym samym może dojść do stanu zapalnego. Zapalenie miazgi zębowej jest dosyć charakterystyczne i objawami, które można do nich zaliczyć to między innymi:
Odczuwanie bólu lub dyskomfortu podczas spożywania słodkich, gorących lub zimnych pokarmów. Ból jest charakterystyczny i krótkotrwały, a ustępuje po usunięciu bodźca.
Pulsujący ból zęba, który może być sporadyczny lub stały. Taki ból zęba może pojawiać się często w nocy.
Odczuwanie bólu zęba podczas dotykania go językiem. Ból może pojawiać się również przy nagryzaniu lub uciskaniu.
Obrzęk i tkliwość dziąseł może również być objawem zapalenia miazgi i prowadzić do stanu zapalnego tkanek otaczających ząb.
Czym może grozić nieleczona infekcja miazgi zębowej?
Nieleczone zapalenie miazgi zębowej może mieć bardzo groźne skutki uboczne dla naszego zdrowia. Mogą wystąpić poważne powikłania zdrowotne, zarówno w obrębie zęba, jak i całego organizmu.
Martwica miazgi – Inaczej nazywana również śmiercią miazgi. To stan miazgi, kiedy miazga zęba może obumrzeć w wyniku długotrwałego zapalenia. Ząb staje się martwy i chociaż ból może początkowo zniknąć, tak stanie się on źródłem infekcji, które mogą być bardzo groźne dla naszego organizmu.
Ropień okołowierzchołkowy – W przypadku kiedy miazga zębowa nie jest leczona, infekcja może przenieść się poza ząb, powodując rozwój ropnia. Ropień może powodować bardzo silny ból, obrzęk dziąseł, a nawet obrzęk twarzy. Ropień może też powodować takie objawy jak ogólne złe samopoczucie i gorączkę.
Rozprzestrzeniająca się infekcja – Jeśli zapalenie miazgi zębowej nie jest leczone, infekcja może postępować w dalsze obszary jamy ustnej i ciała. Infekcja w ciężkich przypadkach może przedostać się do innych części głowy i szyi, a także wywołać bardzo poważne powikłania takie jak ropień podżuchwowy lub zapalenie zatok.
Sepsa – W skrajnych przypadkach infekcja miazgi zębowej może prowadzić do sepsy, czyli stanu, w którym bakterie z zainfekowanego zęba dostają się do krwiobiegu. Sepsa jest stanem zagrażającym życiu i wymaga natychmiastowej hospitalizacji!
Nieleczona martwica zęba może powodować poważne powikłania, zarówno miejscowe, jak i ogólnoustrojowe. Nie warto zwlekać z wizytą u stomatologa. Infekcja może prowadzić do powikłań groźnych dla całego naszego organizmu.
Kurs endodoncja dla dentystów — leczenie kanałowe
Endodoncja to dziedzina wymagająca wiedzy, precyzji i umiejętności pracy z mikroskopem i sprzętem maszynowym. Endodoncja to ceniona dziedzina w stomatologii, a kurs endodoncji dla dentystów to specjalistyczne szkolenie, które pozwala na pogłębienie wiedzy i umiejętności z zakresu leczenia kanałowego.
Comentários